DİĞER BURSLAR

Genel Bilgiler

Vakfımız her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimize vermiş olduğu Öğrenim Bursu, Teşvik Bursu ve Şartlı Burslar gibi bursların yanında ayrıca dönemsel olarak özel kategorilerde burslar vermektedir.  Bu bağlamda halihazırda, Bilgi İşlem Bursu, Sporcu Bursu ve Deprem Bursu bursları verilmekte olup, söz konusu bu burslar da doğrudan vakıf bütçesinden karşılanmaktadır. 

2022 yılında doğrudan İTÜ Geliştirme Vakfı kaynaklarından, 431 İTÜ öğrencisine toplam 2.848.200,00 TL burs desteğinde bulunulmuştur

 

Bilgi İşlem Bursu

İTÜ öğrencilerine tahsis edilen başlıca dönemsel burs türü Bilgi İşlem Bursu’dur. 

Bu kapsamda 2022 yılında Bilgi İşlem Bursu olarak vakfımız bütçesinden 14 öğrenciye toplam 43.700,00 TL burs ödemesi gerçekleştirilmiştir. 

 

Sporcu Bursu

Vakfımızın 17.11.2022 tarihli yönetim kurulu toplantısında alınan karara göre, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında, bursa temel teşkil edecek 22 spor branşından birisinde faaliyet gösteren 50 öğrencimize, 9 ay süresince toplamda 276.750,00 TL Sporcu Burs verilmesi kararlaştırılmıştır. 

Bu kapsamda 50 sporcumuza 2022 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında toplam 92.250,00 TL Sporcu Bursu ödemesi yapılmıştır.  

Vakıf yönetimimiz bu burs programı aracılığı ile, Üniversitemizi en iyi şekilde temsil eden 50 sporcumuz nezdinde, bilime, spora ve İTÜ’ye katkı sağlayan tüm öğrencilerimizin her zaman yanında olma arzusu ve kararlığını ortaya koymuştur.

Depremzede İTÜ Öğrencilerine Burs Desteği Verildi

6 Şubat’ta tüm ulusumuzu derin bir üzüntüye sevk eden büyük deprem felaketi sonrası, bölgedeki yurttaşlarımıza yardım için ulusça ortaya koyduğumuz büyük dayanışma ruhu ve bilinci çerçevesinde, İTÜ Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu, Vakfımızın sağlayacağı en etkili yardımın depremden doğrudan etkilenen İTÜ öğrencilerimize destek sağlamak olduğuna değerlendirmiş ve bu çerçevede, aileleri deprem bölgesinde yaşayan ve depremden zarar gören 73 öğrencimize Vakfımız ve Arı Teknokent A.Ş. bağışları ile ayda 3500 TL olmak üzere 4 ay süre ile toplamda 1.022.000 TL destek sağlanmasına karar vermiştir. 

Bu vesileyle, depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza tekrardan Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. 

Ulusça, dayanışma içinde tüm yaralarımızı en kısa sürede saracağımıza inanıyoruz.

 

Yurt Dışı Eğitim Faaliyetlerine Destek Verildi

 YKS 2021’de ilk 100’e giren ve üniversitemizi tercih eden dört başarılı öğrencimizin, University of Illinois’de Bahar ve Yaz Dönemi Boyunca alacakları dil eğitimi masrafların bir kısmının vakfımızca karşılanması talebi vakfımızca uygun görülmüştür. Üniversitemiz bütçesinden ödenme imkanı olmayan bu masraf için Vakfımız tarafından verilecek olan bu desteğin, üniversitemize sadece yurt dışı eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere şartlı bağış şeklinde verilmesi uygun görülmüş ve böylece 24.000 USD karşılığı olan 444.122,14 TL vakıf bütçesinden destek verilmiştir.  

 

Şartlı Burslar

Vakfımız kendi bütçesinden vermiş olduğu bursların yanı sıra, üniversitemize gönül vermiş değerli bağışçılarımızın yapmış olduğu şartlı burs bağışlar ile, İTÜ öğrencilerine burs imkânı sağlamaktadır. Her yıl vakfımıza yapılan şartlı burs bağışı ile birçok öğrenciye farklı miktarlarda ve sürelerde burslar verilmektedir. Şartlı Bursiyerler, İTÜ Burs Ofisi tarafından, varsa bağışçıların bu bağlamda ortaya koydukları özel şart ve talepleri de dikkate alarak belirlenir. 

Bağışçılarımız ve Verilen Destekler;

2022 yılında, Arı Teknokent A.Ş. ‘nin vermiş olduğu öğrenim bursu ve diğer şartlı bağış gelirleri ile beraber 437 İTÜ öğrencisine toplamda 2.758.600,00 TL burs desteği verilmiştir. Arı Teknokent A.Ş. tarafından verilen şartlı bağışları hariç tutmamız halinde, vakfımıza yatan şartlı burs bağışlarıyla 112 öğrenciye toplam 649.350,00 TL şartlı burs ödemeleri yapılmıştır. 

2022 yılı güz ve bahar döneminde vakfımıza burs bağışında bulunan değerli bağışçılarımızın isimleri aşağıda listelenmiştir. 

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI 2022 YILI BAĞIŞÇILARI

AHMET SAMSUNLU 

HAKKI KALAFATLAR 

AHMET VEFİK DİNÇER

İTÜ FEN EDEBİYAT

ARI TEKNOKENT 

İTÜ İNŞAAT F. ÇEVRE MÜH. BÖL.

ATP ATA TEKNOLOJİ

KİMYA 75

BİLGİNOĞLU

MARAT ERDİŞ

CİHAN ALAN 

TUNCAY ÇORUH

DİDEM OKUTMAN TAŞ

UĞUR ERBAN ALTINTAŞ

EJDER VAROL

VODAFONE

FİNEKSUS BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ

LÜTFİ YENEL

FOREKS BİLGİ İLETİŞİM