KÜLTÜREL AŞ

Kültürel Sosyal ve Sağlık Tesisleri İnşa ve İşletme A.Ş. Genel Bilgi


Kültürel AŞ, İstanbul Teknik Üniversitesinin asırlardır sürdürülen eğitim felsefesinden güç alan ve bu gücü yine İTÜ’nün yararı için kullanma amacı taşıyan bir kuruluştur. İTÜ Geliştirme Vakfı’nın iştiraklerinden biri olarak 1998 yılından bu yana, öğrencilere yeni olanaklar sunmak ve üniversitemize artı değer katmak gayesiyle çalışmaktadır. İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) çatısı altında, Maslak ve Beylerbeyi olmak üzere İstanbul’da 2 kampüs, İzmir Gaziemir’de bir kampüs olmak üzere 5 okulda anaokulundan liseye kadar tüm kademelerde çağdaş, üretken nesiller yetiştirme gayesiyle eğitim verilmektedir.

Kültürel AŞ, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Beylerbeyi Yerleşkesi ve İzmir Yerleşkesi içerisinde bulunan İTÜ Geliştirme Vakfı Okullarının işletmesini yürütmektedir.

Vakfımız; Kültürel Sosyal ve Sağlık Tesisleri İnşa ve İşletme A.Ş. ‘nin %100 'üne sahiptir.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları, 246 yıllık köklü geçmişi ile dünyanın en eski teknik üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi ailesinin bir parçası olarak “Ana Kucağından İTÜ’ye” anlayışı ile 2000 yılında İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde eğitim öğretime başlamıştır.

İTÜ Geliştirme Vakfı; 2000 yılında Özel Dr. Sedat Üründül Anaokulunu, 2001 yılında ilköğretim okulunu açmıştır. Özel Dr. Natuk Birkan İlköğretim Okulu öğretim faaliyetlerini anaokulu binasında bir yıl sürdürdükten sonra, 2002-2003 öğretim yılında kendi binasına geçmiştir. Bu zincire 2005-2006 öğretim yılında Özel Ekrem Elginkan Lisesini, 2011 yılında Beylerbeyi yerleşkesinde Özel Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulunu eklenmiştir. İstanbul’da dört ayrı okulda eğitim veren İTÜ GVO, 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında İzmir Yerleşkesinde Özel İzmir Anaokulu, İlkokulu, Ortaokulu, Lisesini açmıştır. Kuruculuğunu Prof. Dr. Gülsün Sağlamer'in yaptığı her üç okul da ana bağışçısının adını taşımakta ve kurucu temsilciliğini göreve gelen İTÜ Rektörleri yürütmektedir.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okullarının amacı, “Her öğrenci kendi bireysel çizgisine bağlı olarak öğrenebilir” ilkesinden hareketle bilgiye erişme becerisine sahip, verimli çalışma alışkanlığı kazanmış; yaratıcı, sorgulayıcı ve bağımsız düşünebilen; sanata ve insana duyarlı, etik değerlere saygılı, ilkeli ve özgüven sahibi bireyler yetiştirmektir.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU

Özel Dr. Sedat Üründül İlkokulu

İTÜ İnşaat Fakültesi Mezunu ve İTÜ Üstün Hizmet Madalyası sahibi hayırsever iş insanı Dr. Sedat Üründül’ün bağışı ile gerçekleştirilen, iç donanımları ve çevre düzenlemeleri İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından karşılanan Anaokulu, 2000-2001 Eğitim Öğretim Yılında eğitim hayatına başlamıştır. Anaokulumuzda öğrencilerin bireysel farklılıklarını da göz önünde bulundurarak, uygulanan gelişmiş eğitim programları ve etkinlikleri aracılığı ile akademik ve sosyal yönden araştıran, sorgulayan bireyler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DR. NATUK BİRKAN İLKOKULU VE ORTAOKULU

Özel Dr. Natuk Birkan İlkokulu, Ortaokulu

İTÜ dostu yardımsever iş insanı Dr. Natuk Birkan’ın bağışı ile başlatılan, İTÜ mezunları ve İTÜ Geliştirme Vakfının katkıları ile tamamlanan Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu 2002-2003 Eğitim Öğretim Yılında öğrencilere kapılarını açmıştır.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları olarak İTÜ çatısı altında eğitim vermenin sorumluluğu ve bilinci ile okullarımızı bir adım daha ileriye taşımak, değişen ve gelişen bilim ve teknoloji paralelinde artan ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla sürekli eğitim öğretim ve yönetim kadrolarını geliştirmekte ve yapılan yatırımlarla ek binalar standartlarını her zaman üst düzeyde tutmayı hedeflemiştir.

Dr. Natuk Birkan İlkokulu/Ortaokulunda temel değerlerini benimsemiş, bilgiye erişme becerisine sahip, verimli çalışma Alışkanlığı kazanmış, yaratıcı, sorgulayıcı ve bağımsız düşünebilen, sanata ve insana duyarlı, etik değerlere saygılı, ilkeli ve özgüven sahibi bireyler yetiştirilmektedir.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ

İTÜ'48 Mezunu, Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Ekrem Elginkan adına Elginkan Ailesi tarafından 1985 yılında kurulan Elginkan Vakfı ile İTÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokolle 2004 yılında temeli atılan Özel Ekrem Elginkan Lisesi, 2005-2006 Eğitim Öğretim Yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir.

Lisemizde öğrencilere ulusal temelde, evrensel ölçütlerde özgün ve öncü bir eğitim sunmaktadır. Okulumuzda bir yıl hazırlık dört yıl lise olmak üzere toplam beş yıllık eğitim-öğretim programı uygulanmaktadır. Okulumuzun eğitim dili Türkçe ve İngilizce olup fen ve matematik dersleri İngilizce okutulmaktadır. Ekrem Elginkan Lisesi, öğrencilerine Anadolu Lisesi diploması yanında Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureate-IB) diploması alma seçeneği de sunmaktadır.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL İZMİR ANAOKULU, İLKOKULU, ORTAOKULU VE LİSESİ

itu-4

İstanbul’da 4 ayrı okulda eğitim veren İTÜ GVO, şehir dışında açtığı ilkokul için ise İzmir’i seçmiş; bu amaçla İzmir’in en seçkin sanayi kuruluşlarından NESAN Şirketler Grubu ile iş birliği yapmıştır. İzmir Yerleşkesi Anaokulu, İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi, İTÜ Geliştirme Vakfı Okullarının en yeni halkası olarak açılmıştır. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında ders başı yapan okul, İzmir Gaziemir’de 22 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur.

Bilim sevgisi, öğrenme merakı, araştırma ruhu, sorgulama ve çözüm üretme pratikleri öğrencilere kazandırılmaktadır. Çok yönlü bireyler yetiştirilmesi özellikle önemsenmekte, öğrencilerin ders ve sınav başarısının yanı sıra sanatla, sporla, kültürle iç içe olması, sosyal sorumluluk bilincini içselleştirmesi sağlanmaktadır.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL BEYLERBEYİ ANAOKULU, İLKOKULU VE ORTAOKULU

Özel Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu

Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu 2011 yılında modern bir anlayışla tasarlanan Beylerbeyi Yerleşkesinde eğitim öğretime başlamıştır. Modern eğitim yaklaşımları, uygulamaları ve öğrenci ihtiyaçlarının tamamı düşünülerek tasarlanan okul binası içinde dersliklerin yanı sıra; Matematik ve Fen etkinlikleri için GEMS Atölyesi, İngilizce ve Bilgisayar Laboratuvarları, Müzik, Oyun ve Drama Odası, Seramik ve Resim Atölyesi, Bale Odası, Oyun Parkı, Park Oyuncakları, Kum Havuzu, Spor Salonu, Kapalı Yüzme Havuzu, Kütüphane, Konferans Salonu, Görüşme Odaları, Revir, Mutfak ve Yemekhane bulunmaktadır.

Yerleşkemizde bulunan binalar, İTÜ Afet Yönetim Merkezi tarafından verilen depreme dayanıklılık raporuna sahiptir.

Ana Kucağından İTÜ’ye felsefesini benimsemiş olan kurumumuzda Fen Bilimlerinin öğretimine küçük yaşlardan itibaren başlanmaktadır. Bu amaçla kurulan Yaratıcı Uygulamalar Merkezi ile öğrencilerin deney ve gözlem yaparak yaratıcılıklarının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Öğrencilerin fen bilimlerine karşı olumlu davranışlar geliştirmesini, bilgilerin kalıcı olması ve daha iyi kavranması amacıyla kurulan Yaratıcı Uygulamalar Merkezi sayesinde öğrencilerin fen bilimleri okuryazarlığı konusunda kendilerini geliştirmesine olanak sağlamaktadır.

Yenilikte öncü İTÜ Geliştirme Vakfı Okullarının çocuklara müziği erken yaşta, doğru öğretmek, yeteneği olanları keşfetmek ve sanat dünyasına kazandırmak amacıyla 2015 yılında Türkiye’nin ilk Mini Konservatuarını açtı. İTÜ GVO’nun Beylerbeyi Yerleşkesi’nde açtığı Mini Konservatuvarında anaokulu ve ilkokul için ayrı Temel Müzik Eğitimi sınıfları, piyano sınıfı, ritim atölyesi, keman, gitar, yan flüt, bateri sınıflarında birbirinden yetenekli öğrencilere müzik eğitimi veriliyor.

İletişim

KÜLTÜREL AŞ

Reşit Paşa Mah. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi,
Ferhunde Birkan Öğrenci Yurdu, No:2-A, Kat:1 Maslak, Sarıyer/İstanbul
Telefon : 0212 276 20 90 (3 hat)
Faks : 0212 276 20 99
Web : www.kulturel.com.tr

İTÜ AYAZAĞA YERLEŞKESİ

Özel Dr. Sedat Üründül Anaokulu

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Maslak, Sarıyer/İstanbul
Telefon: 0212 367 13 00 (100 hat)
Faks: 0212 285 70 46
Web: www.itugvo.k12.tr

Özel Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Maslak, Sarıyer/İstanbul
Telefon: 0212 367 13 00 (100 hat)
Faks: 0212 285 71 50
Web: www.itugvo.k12.tr

Özel Ekrem Elginkan Lisesi

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Maslak, Sarıyer/İstanbul
Telefon: 0212 367 13 00 (100 hat)
Faks: 0212 286 51 92
Web: www.itugvo.k12.tr

BEYLERBEYİ YERLEŞKESİ

Özel Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu

Beylerbeyi Mah. Vakıf Tarla Altı Sok. No: 1 Üsküdar / İstanbul
Telefon: 0216 401 17 73
Faks: 0216 401 20 81
Web: www.itugvo.k12.tr

İZMİR YERLEŞKESİ

Özel İzmir Anaokulu, İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi

Menderes Caddesi Sevgi Mahallesi No: 9 Gaziemir – İzmir
Telefon: 444 6 488
Faks: 0232 274 17 00
Web: www.itugvo.k12.tr